Suni Tohumlama Projelerimiz

Birliğimiz, bölgemizde suni tohumlama uygulamalarını artırararak hayvan ıslahına ve hayvan hastalıkları ile mücadeleye katkı sağlamak amacıyla 2016 yılından itibaren kendi olanaklarıyla suni tohumlama projelerini uygulamaya başladı.

Proje bölgelerinde yer alan köylerin merkeze uzaklığı ve yollarının mevsim koşullarından olumsuz olarak etkilenmesi, verilen suni tohumlama hizmetlerini zorlaştırmakta ve maliyetleri yükseltmektedir. Ancak, Birliğimiz hayvan ıslahının, süt ve besi hayvancılığında aynı gider ile daha yüksek verim elde edilmesi ile üreticilere sağladığı ekonomik fayda dolayısıyla, bu bölgedeki suni tohumlama faaliyetlerinin devam ettirilmesinin İlimiz hayvancılığının gelişmesine ve sürdürülebilirliğine katkı sağladığını değerlendirdiğinden, karşılaşılan zorluk ve yüksek maliyetleri Birlik olanaklarıyla karşılamaktadır.

01 Ocak–31 Aralık 2016 tarihleri arasında bir yıl süreyle uygulanmak üzere, Taşan Dağı bölgesindeki toplam 17 köyde, yetiştirilen ineklerin kültür ırkı etçi boğaların spermalarıyla gebe bırakılmasına destek verilerek, buzağıdan sağlanan gelirin artırılması ve daha nitelikli besi materyali elde edilmesi amacıyla, "Taşan Dağı'ndaki köylerde Suni Tohumlama Yoluyla Etçi Melez Buzağıların Elde Edilmesi" adlı bir projeyi kendi olanaklarıyla hayata geçirmek için çalışmalara başladı.

Birliğimiz ve Merzifon İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 29 Aralık 2015 tarihinden itibaren eğitim ve bilgilendirme çalışmalarına başladı. Toplantılarda, Birlik personeli tarafından, projenin amacı, süresi, uygulama alanı, proje kapsamına giren köylerde suni tohumlamanın 30 TL. indirimli uygulanacağı, suni tohumlamanın faydaları, suni tohumlama yoluyla daha verimli hayvanlar elde edileceği ve suni tohumlama yaptıranların hayvancılık desteklemelerinden daha fazla faydalanacakları konuları üzerinde durularak üreticilere proje hakkında tanıtım ve bilgilendirme yapıldı. Merzifon İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nce görevlendirilen personel ise küpeleme, aşılama, vb. uygulamalar hakkında üreticilere bilgi verdi.

Merzifon İlçesine bağlı ve Taşan Dağı bölgesinde bulunan Akören, Aksungur, Bayat, Çavundur, Çobanören, Hırka, Kayadüzü, Karamağara, Karamustafapaşa, Osmanoğlu, Yakacık, İnalan, Gelinsini, Derealan, Aşağıbük, Ortabük ve Yukarıbük köylerinde uygulanan proje ile bu köylerde 2015 yılında 976 olan suni tohumlama uygulama sayısının 2016 yılında 1.482'ye yükselerek, 506 adet ile %52 oranında artış göstermesi sağlandı.

Birliğimiz, ilk projeden elde edilen olumlu sonuçlar nedeniyle, benzer bir proje olan "Amasya İlinde Suni Tohumlama Yoluyla Etçil Buzağıların Elde Edilmesi" adlı projeyi 01 Ocak–31 Aralık 2017 tarihleri arasında Hamamözü İlçesi ve bağlı köylerinde bir yıl süreyle uygulama kararı alarak eğitim ve tanıtım çalışmaları ile faaliyetlere başladı.

Hamamözü İlçesi ve İlçeye bağlı Alanköy, Arpadere, Aşağıovacık, Çayköy, Damladere, Dedeköy, Göçeri, Gölköy, Hıdırlar, Kızılcaören, Mağaraobruğu, Omarca, Sarayözü, Tekçam, Tepeköy, Yemişen, Yeniköy ve Yukarıovacık köylerinde uygulanan proje ile bu köylerde 2016 yılında 667 olan suni tohumlama uygulama sayısının 2017 yılında 947'ye yükselerek, 280 adet ile %42 oranında artış göstermesi sağlandı.

Üreticilerin, suni tohumlama yaptırmadan buzağı desteğinden faydalanabilmelerine olanak sağlayan yeni yasal uygulamaların hayata geçirildiği bu dönemde elde edilen bu artışın, özellikle bölgenin dağlık bir alan olması nedeniyle, projenin sağladığı fayda ve hayvan ıslahına katkısının oldukça yüksek olduğu değerlendirilmektedir.

Birliğimiz, ilk iki projeden elde edilen olumlu sonuçlar nedeniyle, benzer bir proje olan "Taşova'daki köylerde Suni Tohumlama Yoluyla Etçi Melez Buzağıların Elde Edilmesi" adlı projeyi 01 Ocak–31 Aralık 2018 tarihleri arasında Taşova İlçesi ve bağlı köylerinde bir yıl süreyle uygulama kararı alarak eğitim ve tanıtım çalışmaları ile faaliyetlere başladı.

01 Ocak–31 Aralık 2018 tarihleri arasında bir yıl süreyle uygulanmak üzere, Taşova bölgesindeki Alpaslan, Karsavul, Arpaderesi, Sepetli, Yayladibi, Destek, Karamuk, Boraboy, Mercimek, Çaydibi, Kırkharman, Gürsu, Yeşilyurt, Türkmentamı, Kozluca ve Kavaoğlu köylerinde, yetiştirilen ineklerin kültür ırkı etçi boğaların spermalarıyla gebe bırakılmasına destek verilerek, buzağıdan sağlanan gelirin artırılması ve daha nitelikli besi materyali elde edilmesi amacıyla çalışmalar başladı.

Proje uygulama safhası öncesinde Birliğimiz tarafından düzenlenen toplantılarda, projenin amacı, süresi, uygulama alanı, proje kapsamına giren köylerde suni tohumlamanın indirimli yapılacağı, suni tohumlamanın faydaları, suni tohumlama yoluyla daha verimli hayvanlar elde edileceği ve suni tohumlama yaptıranların hayvancılık desteklemelerinden daha fazla faydalanacakları konuları üzerinde durularak üreticilere proje hakkında tanıtım ve bilgilendirme yapıldı. Taşova İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nce görevlendirilen personel ise küpeleme, aşılama, vb. uygulamalar hakkında üreticilere bilgi verdi.

Proje ile elde edilecek sonuçlar