YENİ NESİL TARIM MAKİNELERİ OPERATÖRLÜĞÜ EĞİTİMİ

Amasya DSYB 10 yıldır bölgemizde üreticilerimiz tarafından ekimi gerçekleştirilen mısır silajının biçim işlemlerini kiraladığı traktör ve satın aldığı silaj biçme makinalarıyla gerçekleştiriyordu; son 3 yıldır kendi bünyesinde kurduğu makine parkı vasıtasıyla toprağın hazırlanmasından ekimine ve ürünün hasat edilmesine kadar tüm aşamaları bölgemizdeki üreticilere kiralama usulüyle kendi çalışanları olan operatörleri ile birlikte gerçekleştiriyor.

Bölgemizde sözleşmeli yonca ve silaj ekimi yaptırılıp üyelerinin ihtiyacı olan kaba yemi her aşamasında kontrol ederek paketleme ve kuru balya halinde üreticisinin hizmetine sunuyor. Amasya DSYB 2019 yılında 750 dönüm silajlık mısır sözleşmeli ekimi 500 dönüm yonca sözleşmeli ekimi gerçekleştirmiş hasat edilen ürünü gerek paketleyerek gerekse kuru balya şeklinde üreticilerin hizmetine sunmuştur.

Bölgemiz özellikle Suluova ve Merzifon ovalarında sulu tarıma elverişli arazide Yeni Nesil Makine Operatör Eğitimi sonucu mevcut olan sözleşmeli tarım arazilerinin büyüklüğünü arttırmak, bölgemizi kaba yem merkezi haline getirmek, ürettiğimiz kaba yemi birlik aracılığı ile değerinde bütün ülkeye satmayı amaçlamaktayız. Yeni Nesil Makine Operatör eğitimleri sayesinde özellikle yeni nesil tarım makinelerinin bilerek ve profesyonelce kullanılmasını öğretmek ve genç üreticilerle işbirliği yaparak bölgemiz tarım ve hayvancılığının gelişerek dünya ile yarışır hale gelmesini sağlamayı amaçlıyoruz.

Eğitimlerimizi Amasya DSYB Makina parkında bulunan Yeni Nesil Tarım Makineleri üzerinde teorik ve pratik olarak haftada 2 ders şeklinde Çarşamba ve Cumartesi günleri gerçekleştirmeye başladık. Derslere düzenli katılım sağlayan kursiyerlere ferdi kaza sigortası Amasya DSYB tarafından yaptırılacaktır.

Eğitimlerde John deere, Case, İlgi tarım, Gaspardo, Çelikel, Fimaks ve Krone firmalarından gelen işinde uzman ekipler tarafından Yeni Nesil Tarım Makinalarının kullanılması ve bakımı hakkında bilgiler verilecektir. Eğitimlerin içeriğine göre Ankara Üniversitesi Tarım Teknolojileri Bölümünden akademisyenlerin katılımı sağlanacaktır.

Covid-19 sebebiyle eğitimlere ara verilmişti.

Eğitimlerimiz kaldığı yerden devam etmektedir.

Lüften formu doldurduktan sonra adsyb@amasyadsyb.org mail adresine ulaştırınız.

Eğitime Katılım Şartları
Eğitim Başvuru Formu


OPERATÖRLÜK EĞİTİMİ İÇİN BELİRLENEN TARİHLER VE ŞARTLAR

Başvuru Süresi 18-25 Aralık 2023 Tarihleri Arasındadır.

Operatörlük Eğitimine 18-29 Yaş Aralığındaki Genç Üreticiler Başvurabilir.

Operatör Eğitimleri AMASYA DSYB Tarım Makinaları Ve Silaj Paketleme Tesisinde gerçekleştirilecektir.

Katılımcı Üretici Sayısına Bakılarak Teorik Ve Pratik Eğitimler Kasım Ayı İçerisinde başlayacaktır.

Eğitime başvurmak için B sınıfı sürücü ehliyetine sahip olmak gerekmektedir.

Amasya ili sınırları içerisinde faaliyet gösteren üreticiler başvuruda bulunabilir. AMASYA DSYB üye üretici çocuklarına öncelik sağlanacaktır. Eğitimlerin en önemli özelliği pratik uygulamaların yapılacak olmasıdır.

Eğitim birinci dönemi Ocak 2024 ve Nisan 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

Kursa katılım sağlayan üreticilerin devamlılık zorunluluğu bulunmamaktadır.

Eğitim verilecek konu programı ve tarihi www.amasyadsyb.org web adresinden eğitim başlangıcından 15 gün önce ilan edilecektir. Haftalık gerçekleştirilecek eğitim programına katılmak isteyen üreticiler ilan tarihi sonrası katılım sağlayacaklarını bildirmek zorundadırlar.

Eğitimlere katılacak üreticilere ferdi kaza sigortası AMASYA DSYB tarafından yaptırılacaktır.

Eğitimler Üniversite, Tarım meslek liseleri ve ulusal, uluslararası özel sektör temsilcileri ile ortaklaşa şekilde gerçekleştirilecektir.

Kurs bitiminde kursa katılım sağlandığını gösterir sertifika üreticilere verilecektir.