Göynücek Etçil Melezleme Projemiz Devam Ediyor

Amasya DSYB olarak ilimiz ıslah çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla her yıl düzenli bir şekilde bütçe oluşturularak gerçekleştirmekte olduğumuz ve bu yılda Göynücek ilçemizde yürütülmekte olan Suni Tohumlama Yoluyla Etçil Melez Buzağıları Elde Etme projemiz başarıyla devam etmektedir.

Projemiz için seçilen ilçemiz Göynücek ve ilçeye bağlı 38 köyümüzdür. 11 Ocak – 31 Aralık 2021 tarihleri arasında GenTürk boğalarına ait spermalardan gerçekleştirilen suni tohumlama uygulamasında yol dahil ücretlendirilmesi 50 TL olup ithal spermalarda da bir o kadar indirim yapılmaktadır.

Amacımız, Göynücek ilçesi sınırlarında bulunan köylerde, yetiştirilen ineklerin kültür ırkı boğa spermalarıyla gebe bırakılmasıyla,özellikle süt satışı yapmayan/yapamayan dağlık alanlarda üretim yapan üreticilerimizin elde edecekleri etçil buzağılardan sağlanan gelirin artmasıyla ve daha nitelikli damızlık hayvanlarının elde edilmesidir.

Proje ile Elde Edilecek Sonuçlar;

Bölgedeki yetiştiriciler suni tohumlama uygulamaları ve sağladığı faydalar konusunda bilinçlendirilmesi,

Yetiştiricilerimizin işletmelerinde mevcut olan yerli/melez ineklerinden suni tohumlama uygulaması sonucu elde edilen buzağıların küpelenerek kimliklendirilmesiyle üreticilerimizin devlet teşvik ve desteklerinden yararlanmalarına imkân sağlamak,

Suni tohumlama yoluyla besi kabiliyeti daha yüksek erkek buzağıların elde edilmesiyle pazar fiyatının artırılması, dişi buzağılarda ise damızlık değeri yüksek hayvanların elde edilmesi,

Doğal tohumlama yoluyla bulaşan hastalıkların yayılmasının önlenmesi,

Yetiştiricilerimizin sığırcılıktan edindikleri kazancı ile ekonomik refahına ve yaşam kalitesine gücümüz oranında katkı sağlayabilmektir.

“Geleceğin için Üret Türkiye…”