Mart; Çiğ Süt Kalitemiz

Birliğimize üye üreticilerimizin işletmelerinde üretmiş oldukları çiğ sütler, köy merkezleri ve 5 ana merkezde bulunan yerleşik süt soğutma tanklarına alınarak toplanmaktadır. Mart ayı içerisinde günlük 75 ton ortalama çiğ süt miktarına ulaşılmış ve üretime devam edilmektedir.

İlimiz genelinde 161 adeti köylerde bulunan süt evlerimizde üreticilerimizin üretmiş olduğu sütler sabah ve akşam teslim alımı yapılarak anlık soğutulması sağlanmaktadır. Ayrıca Merzifon, Suluova, Gümüşhacıköy, Amasya Toklucak ve Göynücek ana merkezlerimizde bulunan laboratuvarlarımızda tüm kalite kontrolleri yapılarak üretilen sütlerin süt sanayine sevkiyatları gerçekleştirilmektedir.

Üretilen sütlerin bir kısmıyla kaşar peynir, tereyağı, beyaz peynir, örgü peynir, tel peynir, klasik peynir, sakız çökelek markamız adına altında üretimi yapılırken ayrıca günlük pastörize süt 3 ve 5 litrelik ambalajlarda, Amesia satış mağazalarımızda, bayilerimizde ve e-ticaret üzerinden kargolama yöntemiyle tüketicilerimize satışı yapılmaktadır.

Üretmiş olduğumuz sütlerin Mart ayı ortalama kalite değerleri aşağıdaki gibidir:

Günlük ph değeri: 6,76

Günlük sh değeri: 6,5

Yağ oranı:3,87

Yağsız Kuru Madde Oranı: 8,9

Kuru madde: 12,77

Yoğunluk: 1,03

Protein değeri: 3,31

“Geleceğin İçin Üret Türkiye…”