Amasya DSYB İşletmelerimizde Tırnak Bakımı

Amasya DSYB olarak bölgemizdeki üye işletmelerimizde bulunan büyükbaş hayvanların, 6 aylık periyodik tırnak bakımlarının yapılmasını sağlamak amacıyla birliğimize ait taşınabilir tırnak kesim travayı kullandırılarak, tırnak kesimi konusunda uzmanlaşmış bir ekip ile anlaşma yapılmış ve talep eden üreticilerimizin işletmelerinde tırnak kesimlerine başlanılmıştır.

Tırnakların şekli ve durumu, sığırların uzun ömürlü olmalarını ve ağırlıklarını sağlıklı olarak taşımaları açısından önem teşkil etmektedir. Ayak ve tırnak problemleri genetik (kalıtsal) ve çevresel (dış etkilerle oluşan) birçok etmenin ayrı ayrı veya birlikte etkisi ile ortaya çıkabilmektedir.

Ayak ve tırnak problemlerine sebep olan faktörler;

Doğuştan olan bazı tırnak bozuklukları, bozuk, aşındırıcı ve kaygan beton zeminlerde yürüme uzun süreli ayakta durma, aşırı ıslak, çamurlu ve gübreli kötü ahır koşulları, yetersiz yataklık kullanımı, stres, toprak ve benzeri yumuşak zeminlerden ani olarak beton zeminlere geçiş, dengesiz hayvan besleme rasyonda kaba-kesif yem oranının (60/40 veya 50/50) bozulması ve yoğun yem ağırlıklı yemlerle aşırı besleme, kaba yemlerin çok ince kıyılmış olarak verilmesi, travmalar ve darbeler, laktasyon (süt verim) dönemi, düzenli tırnak bakımının yapılmaması, hatalı tırnak kesimi, ahırdaki enfeksiyon durumu gibi faktörlerdir.

Ayak ve tırnak problemlerinin oluşturduğu sonuçlar;

Tırnak problemlerinden kaynaklı yürümekte zorluk çeken ve strese giren hayvanlar yemliklere gidemez, yem tüketimi azalan hayvanlarda süt veriminin düşmesine ve kilo kayıplarına sebep olmaktadır. Yine yem tüketiminin azalmasından kaynaklı metabolik stres sonucu kızgınlık döngüsü yavaşlar, ayakları ağrıyan hayvanlar ayakta durmakta güçlük çektiği için aşım yapamaz ve kızgınlıkların tespiti güçleşir. Gebelik başına aşım (tohumlama) sayıları artar, servis periyodu uzar. Bunlara ek olarak tedavi ve ilaç giderleri de ek masraf meydana getirmekte olup işletme giderlerini arttırmış olur.

Ayak ve tırnak problemlerinin önlenebilmesi için;

Belirli periyotlar şeklinde sürekli olarak en fazla 6 ayda bir senede 2 kere tırnak bakımı uzman kişilerce yaptırılmalı, hayvanların ihtiyaçlarına göre belirlenen rasyonlarla besleme yapılmalı, hayvanların barındırıldığı zeminlerin kuru ve yumuşak olmasını sağlanmalı, işletmedeki hayvanlar sık sık gözlemlenerek olası olumsuzlukları erken tespiti ve tedavisinin yapılması sağlanmalı, tırnak hastalıklarına karşı koruyucu önlem olarak ayak banyosu ile dezenfeksiyon uygulaması yapılmalıdır.

“Geleceğin için Üret Türkiye…”