Amasya DSYB Suni Tohumlama Faaliyetleri

Amasya İlinde Merkez dahil 7 ilçede; 3 Veteriner Hekim, 3 Ziraat Mühendisi, 8 Veteriner Sağlık Teknisyeni ve 1 Ziraat Teknikerimizle suni tohumlama, buzağı küpeleme, hayvan soy kütüğü ve süt verim kayıtlarının güncel tutulması konularında çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Soy kütüğü projesi kapsamında üye üreticilerimizin hayvanlarının verimlerinin arttırılması ve ırk saflığının sürdürülebilmesi için 2004 yılından beri suni tohumlama faaliyetlerini Amasya İlinin Tüm ilçelerinde yürütmekteyiz. Bu kapsamda teknik kadromuz 2023 yılında 10731 adet suni tohumlama faaliyeti gerçekleştirmiştir. İşletmelerde kullanılan boğa spermalarının verim özelliklerine göre seçilmesi ve bölgemiz hayvan ıslahının geliştirilmesi amacıyla 2024 yılı boğa kataloğu tasarlanmış ve üreticilerimize dağıtılmıştır.

Amacımız, bölgemizde hayvan ıslahına katkı sağlayarak büyükbaş hayvan yetiştiren işletmelerimizdeki hayvanların verim parametrelerini yükselterek, sağlıklı sürülere sahip olunmasını ve üretimde karlılığının arttırılmasını sağlamaktır.