Silaj Paketleme Tesisi

Birliğimiz, 2016 yılında yürüttüğü faaliyetlerin bir kısmını gerçekleştirmek üzere, Merzifon ilçesi Yolüstü Köyü'nde 12 yıl süreyle kiraladığı 14 dekarlık arazi üzerinde yeni bir tesis kurdu.

Kurulumu tamamlanan bir adet 250 KWA trafo ile bir adet 80 tonluk 3x16 metre Zemin Üstü Tam Elektronik Kantar ile tesisin elektrik ve tartım ihtiyaçları karşılandı.

Bölgemizde ekimi yapılan silajlık mısırları paketleyerek üreticilerimizin kullanımına sunmak ve 500 ve 1.000 kiloluk 2 adet silaj paketleme sistemini en verimli şekilde kullanmak amacıyla, Ağustos 2016'da yer altı elektrik hattı çekildi ve zemin hazırlığı için 2.300 metre kare alanın saha betonu dökümü yapıldı. Tesiste kullanılacak olan 500 ve 1.000 kiloluk 2 adet silaj paketleme sisteminin üzeri kapatıldı.

Böylece, ilk kez 2016 yılı hasat sezonunda, üreticilerle yapılan sözleşmeli ekim ile sağlanan ürün kullanılarak, 9.000 ton civarında mısır silajı paketlenerek Amasya bölgesine ve ülkemizin diğer illerine satışı yapıldı.

Paketlenen silajların depolanmasında arazideki boş alanlar kullanıldı.

Silaj paketleme faaliyetlerinin gelişmesi ve yeni makina ve ekipmanların satın alınması ile birlikte arazide ve tesiste yonca, arpa, fiğ vb. yem bitkilerinin silajı yapılmaya başlandı. Üreticilerden talep geldiğinde, üreticilerimiz tarafından elde edilen ürünler de tesiste paketlenmeye başladı.

2017 yılında, aynı tesise Birlik makina parkı, araç ve makina bakım ve onarım kısmı, yem ana satış deposu, ürün satış deposu, araç yıkama yeri ve yemekhane inşa edilerek faaliyetlerimizin bir kısmı bu tesisten yürütülmeye başladı. Birlikte bulunan tüm tarım araç, makina ve ekipmanları bu tesise taşındı.

Tüm araç ve makinalarımızın periyodik bakım ve onarımları bu tesiste kendi personelimiz tarafından yapılmaya başlandı.